Güncel

 Çiftçilerden Eylem

 Çiftçilerden Avrupa Parlamentosu’na Eylem Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan bu yana akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve destekleme ödemelerinin yetersizliği nedeniyle kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya..

 Çiftçilerden Eylem
Reklambanner

 Çiftçilerden Avrupa Parlamentosu’na Eylem

Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan bu yana akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve destekleme ödemelerinin yetersizliği nedeniyle kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya gübre dökerek ya da yolları kapatarak protestolar düzenliyor.

Belçika’da çiftçiler, artan maliyetler, AB’nin çevre politikaları ve ucuz ithal ürünler gibi konulara karşı rahatsızlıklarını dile getirmek amacıyla ana yolları trafiğe kapatarak protesto düzenledi. Çiftçiler, tarım sektöründeki sorunlara dikkat çekmek için traktörleriyle başkent Brüksel çevresi dahil olmak üzere ülke genelinde çeşitli şehirlere giden yollarda trafik akışını durdurdu.

    AB’nin serbest ticaret anlaşmalarındaki tarım ürünü ithalatı, karmaşık piyasa düzenlemeleri, sübvansiyon dağıtımındaki adaletsizlik, sürdürülebilir tarıma geçişteki hatalardan kaynaklı sorunlar yaşadıklarını ifade eden çiftçiler, artan maliyetler karşısında tarımsal ürünlere daha yüksek fiyat ödenmesini talep ediyor.

Öte yandan; protestoların sürdüğü Fransa’nın başkenti  Paris’te, Başbakan Gabriel Attal’ın konuşması ve tarım sektörüne yönelik herhangi bir açıklama yapmaması üzerine çok sayıda çiftçi traktörleriyle konvoy oluşturarak A6 yolunu trafiğe kapattı. Fransız jandarma zırhlı personeli, konvoyun Paris’e doğru daha fazla ilerlemesini önlemek üzere traktörleri engelledi.

Pek çok AB ülkesinde çiftçiler son dönemde uygulanan tarım politikalarına tepki gösteriyor. Çiftçilerin eleştirdiği konular arasında Birliğin tarım politikaları, doğa restorasyon hedefleri, desteklemelerdeki kesintiler, Rusya- Ukranya Savaşı sonucunda ortaya çıkan yüksek enerji, yakıt ve gübre maliyetleri, Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl ürünleri ve su tasarruf tedbirleri yer alıyor.

Avrupalı çiftçiler, AB’ye, “Yeşil Mutabakat kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ilişkin katı kurallar getirerek tarımsal üretimi zorlaştırma” eleştirisinde bulunuyor. Polonya ve Romanya’da ucuz Ukrayna tahılının ithalatının yasaklanması talebi öne çıkarken, Fransa’da artan yakıt fiyatları, İtalya’da ise AB’nin “Yeşil Mutabakat” programı ve artan maliyetler tepkilerin odak noktasını oluşturuyor.

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL