Güncel Kültür-Sanat

El Sanatları Kursları Genişlemeye Devam Ediyor

 EL SANATLARI KURSLARI YENİ KURS MERKEZLERİ VE YENİ MESLEKLERLE GENİŞLEMEYE DEVAM EDİYOR           Alanya Belediyesi, kadınların istihdamına yönelik açtığı el sanatları kurslarını yeni kurs merkezleri ve..

El Sanatları Kursları Genişlemeye Devam Ediyor
Reklambanner

 EL SANATLARI KURSLARI YENİ KURS MERKEZLERİ VE YENİ MESLEKLERLE GENİŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

          Alanya Belediyesi, kadınların istihdamına yönelik açtığı el sanatları kurslarını yeni kurs merkezleri ve yeni meslek dallarıyla genişletmeye devam ediyor. Mahmutlar El Sanatları Merkezi’nde kuaförlük meslek kursu başlatan Alanya Belediyesi, Kestel Mahallesi’ne de yeni bir el sanatları kurs merkezi açtı.

Alanya Belediyesi; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi iş birliği ile düzenlediği el sanatları kurslarına ilave olarak meslek edinme kursları da açmaya başladı. İlk kurs Mahmutlar El Sanatları Merkezi’nde açıldı. 61 öğrenci ile başlayan kursta saç kesimi, saça geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, kaş dizaynı, kaş ve kirpik boyama, el ve ayak bakımı, kişisel bakım, makyaj ve özel cilt bakım teknikleri gibi dersler veriliyor.

Kursa düzenli devam edip 357 saatlik kursu tamamlayan kursiyerler, usta öğreticilik alanında ilk adımlarını atmış olacaklar. Bir yandan da kuaför ve güzellik salonlarının eleman ihtiyacını karşılayacaklar.

           El sanatları kurslarına yeni bir boyut kazandırarak meslek edinme kurslarına da başladıklarını belirten Alanya Belediyesi Başkanı Adem Murat Yücel, “El sanatları kurslarına ilave olarak meslek edinme kursları da açmaya başladık. Bu kurslarla kadınlarımıza ekonomik değere dönüştürebilecekleri el becerileri kazandırmayı ve nitelikli istihdamı artırmayı hedefliyoruz. Mahmutlar Mahallesi El Sanatları Merkezimizde bu yıl ilk kez açtığımız kuaförlük kursuna kendi vatandaşlarımızın yanı sıra yerleşik yabancı kadınlar da büyük ilgi gösteriyor. 357 saatlik meslek edinme eğitimini tamamlayan her bir kursiyer kuaförlük alanında daha kolay iş bulabilecek ve aynı zamanda usta olma yolunda da ilk adımı tamamlamış olacak.” dedi.

Kadınların sosyal hayata katılmaları ve ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için farklı projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Yücel, “Kadın istihdamına yönelik mesleki eğitim kurslarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

KESTEL MAHALLESİ’NE YENİ KURS MERKEZİ

       Alanya merkez, doğu ve batı mahallerinde devam eden kurslara yoğun ilgi olduğunu hatırlatan Başkan Yücel, vatandaşlardan gelen talep üzerine Kestel Mahallesi’ne de yeni bir kurs açtıklarını belirtti. Bu kurs merkezinde ise Elde Türk İşlemeleri, İpek Kozası ve Tabii Kumaş Çiçek Yapımı eğitimi verildiğini söyledi.

Alanya Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi iş birliği ile açılan kurslarda İpek Kozası, Yağlı Boya Resim, Ahşap Boyama, Dikiş Kursu, Örgü, Geleneksel El Nakışı, İğne Oyası, Kumaş Çiçek, Mefruşat, Rölyef, Kat-ı ve Hüsn-i Hat branşları başta olmak üzere 45 dalda usta öğreticiler tarafından verilen eğitimler devam ediyor.

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL