Ekonomi

Yeni Enflasyon Rakamlarına Göre SSK ve BağKur Emeklilerinin Zam Oranı Belli Oldu

Enflasyon rakamlarına göre SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranı yüzde 37,5, memurların ise yüzde 46,5 oldu Enflasyon rakamlarına göre SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranı yüzde 37,5, memurların ise yüzde..

Yeni Enflasyon Rakamlarına Göre SSK ve BağKur  Emeklilerinin Zam Oranı Belli Oldu
Reklambanner

Enflasyon rakamlarına göre SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranı yüzde 37,5, memurların ise yüzde 46,5 oldu

Enflasyon rakamlarına göre SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranı yüzde 37,5, memurların ise yüzde 46,5 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) memur ve emeklini zam oranını belirleyecek olan 2023’ün son enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre aralık ayında enflasyon yüzde 2,93 artarken, yıllık bazda ise yüzde 64.77 oldu. Böylece SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranı yüzde 37.5, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 46.5 oldu.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİSİ ZAMMI

Enflasyon 2023 yılını yüzde 64.77 ile tamamladı. Son 6 aylık enflasyon yüzde 37.5 olarak gerçekleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamları zam oranında belirleyici oluyor. Emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında yüzde 37.5’lik enflasyon gerçekleştiği için emeklilere bu oranda zam imkanı doğdu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI

Memeur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanıyor. Memur ve memur emeklileri yüzde 31.5 oranında enflasyon farkına hak kazandı. Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak.

 

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL