Kültür-Sanat

Prod. Dr. İlber Ortaylı’dan 100. Yılda Cumhuriyet Konferansı

Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları kapsamında tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı’yı Alanya’ya geldi. Ünlü tarihçi Alanya anılarını ve Türk tarihinin önemli anekdotlarını Alanyalılar ile paylaştı. Aydın isimlerin başında gelen İlber..

Prod. Dr. İlber Ortaylı’dan 100. Yılda Cumhuriyet Konferansı
Reklambanner

Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları kapsamında tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı’yı Alanya’ya geldi. Ünlü tarihçi Alanya anılarını ve Türk tarihinin önemli anekdotlarını Alanyalılar ile paylaştı. Aydın isimlerin başında gelen İlber Ortaylı, Alanya’da “100. Yılda Cumhuriyet” konulu bir konferans gerçekleştirdi. İlbey Ortaylı konferansına Alanya halkı yoğun ilgi gösterdi.

Ortaylı, Alanya anıları hakkında şu ifadelere yer verdi: “1963 yılı Eylül ayında ilk kez Alanya’ya geldim. O günden bugüne demek ki 1 ay gecikerek kutluyorum Cumhuriyeti. Aşağı yukarı 60 yıl geçmiş, göze batan değişiklikler olmuş. Bunların bazıları müspet, bazıları menfidir. Müspetlerin üzerinde duracağız, menfileri ayıklayacağız. Bu konudaki atılımları da candan kurtarırız. Haberler olduğu ölçüde de yurt çapında da örnek göstermek herkesin vazifesidir. Ben buraya ilk geldiğim zaman tabii bir otel yoktu. Mütevazı bir otel vardı ama Türkiye’deki alışılmış taşra otellerinin üstündeydi. Üç katlı bir binaydı. Restoran yoktu ama sahildeki kafede balık fiyatlarıyla uygundu. Tabiata el sürülmemişti. Alanya Kalesi’ne hiç el sürülmemişti. Müspet anlamda binalar eski Selçuklu devri kadar hoştu. Zamanla bazı değişiklikler oldu ama bunlar önlendi. Onun üzerinde durmak lazım. Çok berbat bir şey karşımıza çıkardı yani. Benzer binalar, evler, yapılanmalar Türkiye’de çok hazin akıbete uğradılar. Onlar burada saymakla bitmez. Mesela İstanbul’daki Gebze Hisarı. O bakımdan Alanyalıları kutlarız. Herkes bilirdi buraya gökdelen dikmeyi, Akdeniz’in keyfini çıkarmayı ama bunu yapmadılar. Geçtiğimiz zaman içinde sahilleri yağma eğilimi başladı. Bunun Alanya’da engellendiğini duyuyorum. İnşallah yüzde 100 muvaffak olursunuz, gölge bırakırsınız. “ dedi.

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL