Dünya

Yolcu Uçağı İniş Sırasında Sahil Güvenlik Uçağıyla Çarpıştı

Tokyo’da 2 uçak pistte çarpıştı: 400 kişi tahliye edildi, 5 mürettebat hayatını kaybetti              Japonya’nın  Tokyo Havalimanı’na bir yolcu uçağı iniş yaptığı sırada sahil güvenlik..

Yolcu Uçağı İniş Sırasında Sahil Güvenlik Uçağıyla Çarpıştı
Reklambanner

Tokyo’da 2 uçak pistte çarpıştı: 400 kişi tahliye edildi, 5 mürettebat hayatını kaybetti

             Japonya’nın  Tokyo Havalimanı’na bir yolcu uçağı iniş yaptığı sırada sahil güvenlik uçağıyla çarpışarak alev aldı. Yolcu uçağındaki 367 yolcu ve 12 mürettebat tahliye edildi. Sahil güvenlik uçağında bulunan 6 mürettebattan 5’i hayatını kaybetti.

          New Chitose Havalimanı’ndan kalkan Japan Airlines’ın 516 sefer sayılı Airbus A350 uçağı, Haneda Havalimanı’na inerken bir Japonya Sahil Güvenlik uçağıyla çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle yanan uçağa ekipler müdahale ederken, havalimanındaki tüm pistler kapatıldı. Yanan uçaklar adeta enkaza döndü.

        Japonya devlet televizyonu NHK, Tokyo’daki Haneda Havalimanı pistinde yanan uçakta bulunan 367 yolcu ve 12 mürettebatın tahliye edildiğini belirtti. Uçaktakilerin tahliyesi sadece 90 dakika sürdü.

       Yolcu uçağıyla çarpışan Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri’ne (JCG) ait uçaktaki 6 personelden 5’inin hayatını kaybettiği açıklandı. Kazadan kurtulan pilotun sağlık durumu ise ağır. Sahil güvenlik uçağının deprem bölgesi için yardım taşıdığı aktarıldı.

Kaza anına ilişkin ilk görüntülere göre; yangın yolcu uçağının pistte taksi yaptığı esnada motor kısmında yaşanan bir patlama ile başlıyor. Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan alevler tüm uçağı sarıyor.

       Öte yandan; Tokyo Havalimanı’nda yaşanan kaza sonrası tüm pistler kapatılırken,  THY ‘nın İstanbul-Tokyo Haneda seferini yapan uçağı Narita Havalimanı’na indi. Alınan bilgiye göre yerel saatle 21.00’e kadar havalimanın uçuşlara kapatıldığı öğrenildi.

 

 

 

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL