Güncel

1 Ocak’ta Başlıyor

Yeni dönem 1 Ocak’ta başlıyor! Şehirler arası yolcu otobüslerinde takip cihazı zorunlu olacak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirler arası yolcu otobüslerine araç takip cihazı takılacağını duyurdu. Uraloğlu, “Zorunlu..

1 Ocak’ta Başlıyor
Reklambanner

Yeni dönem 1 Ocak’ta başlıyor! Şehirler arası yolcu otobüslerinde takip cihazı zorunlu olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirler arası yolcu otobüslerine araç takip cihazı takılacağını duyurdu. Uraloğlu, “Zorunlu olacak bu uygulama 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek. Vatandaşlar daha güvenli seyahat imkanına kavuşacak ve korsan taşımacılık engellenecek” dedi.

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüslere araç takip cihazı takılacağını belirterek, “Taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığımızın  ”Ulaştırma Elektronik  Takip ve Denetim Sistemine” (U-ETDS) elektronik ortamda iletilecek” dedi.

“ARAÇ TAKİP CİHAZI TAKILACAK”

Bakan Uraloğlu,  Türkiye’de yolcu taşımacılığı alanında en fazla tercih edilen şehirler arası otobüslerde yeni döneme geçildiğini bildirdi.  “Son dönemde maalesef karıştıkları kazalarla gündeme gelen ve şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüslerde araç takip cihazı takacak ve bu bilgileri anlık olarak Bakanlığımıza bağlı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüzle paylaşacak. 2024 yılı itibarı ile bu uygulamaya başlıyoruz” dedi.

“1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

“Bu uygulama ile taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığımızın U-ETDS sistemine elektronik ortamda iletilecek ve taşıtların etkin bir şekilde takip edilebilmesi sağlanacak” ifadelerine yer verdi.

TAKİP CİHAZI TAKTIRMAK ZORUNLU OLACAK

Yolcu taşımacılığında şoför ve yolcu bilgilerinin U-ETDS’ye elektronik olarak iletildiğini vurgulayan Uraloğlu, “Araç takip bilgilerinin de aynı sisteme iletilmesiyle ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı, taşımacı firmalarla gerekli koordinasyon sağlandı, konu hakkında araç takip hizmeti veren firmaların sistemleri üzerinden araç takip bilgileri elektronik olarak Bakanlığımıza iletilecek. Plaka üzerinden tüm sorgulama ve eşleştirme işlemleri U-ETDS üzerinden yapılacak” dedi. Şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüslerde araç takip cihazı takmanın zorunlu olacağını kaydetti.

KORSAN TAŞIMACILIK ENGELLENECEK

U-ETDS’ye bildirilecek araç takip bilgileri ile korsan ve usulsüz taşımacılığın da engelleneceğini belirterek, Uraloğlu şunları kaydetti: “Taşımacı firmaların rekabetçi, sürdürülebilir ve adil bir yapıda faaliyetlerine devam etmelerinin sağlanması, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamadan güvenli ve huzurlu bir şekilde seyahat etmelerinin sağlanması, yolcuların uygun olmayan yerlerde araçlara bindirilmesi veya araçlardan indirilmesinin engellenmesi, izin verilen güzergah dışına çıkan araçların tespiti ve taşıma verimliliğinin sağlanması amacıyla kullanılacak. Sistem sayesinde mevcut düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması ve takip edilmesi için bu bilgiler Bakanlığımız tarafından kullanılacak.”

 

 

 

 

 

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL