Dünya

İran’da Kasım Süleymani’nin Mezarı Yakınında Art Arda 2 Patlama

İran’da Kasım Süleymani’nin mezarı yakınında meydana gelen art arda 2 patlamada 103 kişi hayatını kaybetti, 141 kişi yaralandı.           Eski İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı..

İran’da Kasım Süleymani’nin Mezarı Yakınında Art Arda 2 Patlama
Reklambanner

İran’da Kasım Süleymani’nin mezarı yakınında meydana gelen art arda 2 patlamada 103 kişi hayatını kaybetti, 141 kişi yaralandı.

          Eski İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 4. ölüm yıldönümünde İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen törenlerle anılıyor. Süleymani’nin mezarının bulunduğu bölgede kalabalığın toplandığı sırada art arda 2 patlama meydana geldi. Patlamalarda en az 103 kişinin hayatını kaybettiği, 141 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

SÜLEYMANİ’NİN MEZARINA YAKIN BÖLGEDE ART ARDA PATLAMALAR

          Dün İsrail’in Lübnan’da Hamas yöneticilerinden birine suikast düzenlemesinin ardından bir patlama haberi de İran’dan geldi. İran devlet medyası ülkenin üst düzey komutanı Kasım Süleymani’nin 2020 yılında Bağdat Havaalanı’nda bir ABD insansız hava aracı saldırısında öldürülmesi nedeniyle düzenlenen tören sırasında bir patlama meydana geldiğini duyurdu.

73 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

           Patlama Kasım Süleymani’nin mezarının bulunduğu Kirman bölgesinde gerçekleşti. Görüntülerde anma etkinliğine katılanların kaçıştığı ve ambulansların olay yerine gittiği görülüyor. İran devlet televizyonu olayda en az    103  kişinin yaşamını yitirdiğini, 141 kişinin yaralandığını duyurdu.

TASNİM: ÇANTALAR UZAKTAN PATLATILDI

İran’ın Tasnim ajansı patlamaların bölgeye bırakılan 2 çantadan kaynaklandığını yazdı. Haberde çantaların uzaktan kumanda ile patlatıldığı bilgisine yer verildi. BBC Farsça servisi’ne göre Kerman Belediye Başkanı Said Şerbaf, patlamaların 10 dakika arayla gerçekleştiğini aktardı. Devlet televizyonundaki görüntülerde bölgede çok sayıda ambulans ve kurtarma personeli görülüyor.

4 YIL ÖNCE BUGÜN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

İranlı general Kasım Süleymani ve Haşbi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, 4 yıl önce bugün dönemin ABD Başkanı  Trump’ın  talimatıyla Irak’ın başkenti Bağdat’ta suikast sonucu öldürülmüştü. Saldırıda her iki komutanla Irak ve İranlı askeri yetkililerden toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun ardından İran da 8 Ocak’ta ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu. Saldırıda ABD askerlerinden ölen olmamış ancak daha sonra 109 askerin saldırı sırasında travmatik beyin hasarına uğradığı açıklanmıştı.

Süleymani, BM tarafından 2007’de getirilen uluslararası seyahat yasağına rağmen Suriye ve Irak başta olmak üzere bir çok noktada İran’ın askeri operasyonlarını yönetiyordu.

 

 

Reklam
banner banner banner
banner banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL